Směrnice č. 01/2007 o provádění oprav v bytech
I. Úvodní ustanovení
- Představenstvo BD vydává v souladu s článkem 13, bodem 2, stanov BD směrnici o provádění oprav v bytech a společných částech domů, které užívá uživatel nebo vlastník na základě užívacího nebo vlastnického práva k bytu v domech, které jsou ve vlastnictví, spoluvlastnictví nebo správě BD.
- Směrnice upravuje postup při provádění nejrůznějších druhů oprav.
II. Vymezení pojmů, práv a odpovědností
- BD jako vlastník a správce bytových domů odpovídá za dodržování obecně platných právních předpisů v oblasti správy bytového fondu.
- Z výkonu správy vyplývá BD odpovědnost za zajištění nutných oprav a za zajištění potřebných finančních prostředků pro jejich realizaci.
- Pro účely této směrnice se opravami rozumí činnosti:
- Odstranění částečného fyzického opotřebení nebo poškození majetku za účelem uvedení do předchozího nebo provozuschopného stavu.
- Běžnou údržbou jsou činnosti, které se provádějí obvykle při delším užívání bytu (§ 6 nařízení vlády č. 258/1995 Sb.- příloha č. 1).
- Drobné opravy bytu a jeho vnitřního vybavení jsou definovány v ustanovení § 5 nařízení vlády č. 258/1995 Sb.- příloha č. 1.
- Technické zhodnocení – provedení stavební úpravy, rekonstrukce či modernizace v bytě, využívající nové technologie, zvyšující komfort bydlení, bezpečnost uživatelů, úspory energií nebo odstranění vad, které by mohly vést k havarijním stavům.
- Rekonstrukce – zásah do majetku, který má za následek změnu jeho účelu nebo technických parametrů.
- Modernizace – rozšíření vybavenosti nebo použitelnosti majetku. Funkční díly a části se nahrazují novými, modernějšími, aby se odstranily následky opotřebení, zvýšila se vybavenost, případně využitelnost stavby.
- Stavební úpravy – změny dokončených staveb, při nichž se zachovávají vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby.
- Uživatel bytu (člen-nájemce družstevního bytu) odpovídá za provádění potřebné údržby a drobných oprav, určených nařízením vlády č. 258/1995 Sb. a za provádění oprav dle této směrnice.
- Uživatel a vlastník je povinen zpřístupnit byt k realizaci oprav v bytě, vyplývajících z obecně platných právních předpisů. Tuto odpovědnost nese i v případě, kdy byt dočasně užívá podnájemník.
- Představenstvo BD má právo uplatňovat své připomínky k provádění oprav v bytech.
III. Postup při provádění oprav v bytě
- Opravu v bytech a sítích, bytem procházejících, provádí nebo zajišťuje každý uživatel a vlastník samostatně.
- Opravy bytů zajišťuje BD prostřednictvím správcovské firmy, která tyto opravy provádí základě požadavku uživatele bytu. Zajištění oprav si mohou uživatelé zajistit také samostatně prostřednictvím třetích osob, které jsou k opravám způsobilí v souladu s ustanovením zákona č. 451/91 Sb. o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů. U jednoduchých oprav je možné jejich provedení svépomocí.
- Provedené opravy v bytech jsou nevratné a zůstávají v bytě i po případném převodu členských práv k bytu.
- K provedení oprav v bytě je třeba souhlasu BD. Pokud uživatel provede opravu bez souhlasu BD, může představenstvo rozhodnout o uvedení bytu do původního stavu.
- Žádost o povolení provedení opravy bytu předkládá uživatel představenstvu BD spolu s technickou dokumentací, tzn. výkresy původního a plánovaného stavu, pokud je předmětem opravy stavební konstrukce bytu, změna elektroinstalace, rozvodu plynu v bytě, zásah do otopného systému v bytě, zásah do rozvodů studené a teplé užitkové vody. Spolu s uvedenou dokumentací předloží i živnostenské listy či jiná oprávnění firmy, která stavební úpravy provádí.
- Představenstvo BD je povinno se k žádosti vyjádřit nejpozději do 14 dnů od jejího doručení.
- Pokud představenstvo BD vydá uživateli povolení k provedení oprav, zveřejní ho na nástěnce BD.
- Opravu může uživatel, vlastník zahájit po vydání povolení představenstva BD nebo po nabytí účinnosti stavebního ohlášení, stavebního povolení.
- Proti nesouhlasu s podanou žádostí se může žadatel odvolat. Nesouhlas má však odkladný účinek pro zahájení požadované opravy.
- Po ukončení rekonstrukce budou představenstvu BD předloženy související dokumenty jako např. revizní zprávy (elektro, plyn) a technická dokumentace fakticky realizovaného stavu.
- Pokud představenstvo BD po provedené opravě (oprava bez nutnosti stavebního ohlášení nebo na stavební ohlášení) zjistí závažné odchylky od projektu, rozhodne dle její závažnosti o sjednání nápravy.
- Ukončení opravy kolaudací podléhá pravomoci stavebního úřadu.
- Dokumentace o opravě v bytě se archivuje v dokumentaci domu.
- Pokud by v důsledku prováděné opravy vznikla jakákoliv škoda na majetku BD nebo dalších fyzických osob v domě, je uživatel, provádějící opravu za způsobenou škodu plně odpovědný.
- Opravy bytů mohou být prováděny v pracovních dnech a v sobotu od 8,00 do 20,00 hodin a uživatel musí průběžně provádět úklid společných částí domu, znečištěných v důsledku prováděných oprav a zajistit likvidaci odpadu.
IV. Financování oprav bytů
- Zdrojem pro financování oprav bytů jsou finanční prostředky uživatelů nebo vlastníků.
- Zdrojem pro financování oprav bytů mohou být i příspěvky státu uživatelům nebo vlastníkům dle zvláštních předpisů (např. nařízení vlády č. 28/2006 Sb. o podmínkách použití finančních prostředků SFRB formou úvěru ke krytí části nákladů spojených s modernizací bytů některými osobami mladšími 36 let).
VII. Závěrečná ustanovení
- Směrnice byla schválena na jednání představenstva BD dne 12.10. 2007 a nabývá účinnosti dnem schválení.
V Praze dne 12.10. 2007 Ing. Tomáš Veselý předseda představenstva